Jezdíte autem do Rakouska? Jestliže patříte mezi slušné a ohleduplné řidiče, kteří dodržují dopravní předpisy, budete se na tamějších silnicích už za několik měsíců cítit ještě bezpečněji než doposud. A naopak – řadíte-li se mezi silniční piráty, s vysokou pravděpodobností se domů vrátíte náhradní dopravou. Za výrazné překročení rychlosti vám policie okamžitě zabaví auto. To následně poputuje do dražby, z níž nedostanete ani korunu.

Novela zákona, který je již nyní noční můrou všech neukázněných řidičů, má v Rakousku vstoupit v platnost 1. března 2024. O co přesně půjde?

S hříšníky nebudou mít slitování

Chystané pravidlo chtějí rakouské úřady uplatňovat ve třech stupních. První předpokládá, že při překročení rychlosti v obci o 60 km/h a více a mimo obec o 70 km/h a více zajistí policie auto jen předběžně. Do dvou týdnů pak příslušný obecní úřad rozhodne, zda vozidlo zabaví natrvalo.

Půjde-li o překročení limitu o maximálně 79 km/h v obci a o maximálně 89 km/h mimo obec, dostane řidič auto nazpět. Ovšem pouze za předpokladu, že v posledních čtyřech letech nespáchal žádný rychlostní přestupek.

Pakliže překročení rychlosti bude v obci o 80 km/h a více a mimo obec o 90 km/h a více, může se řidič se svým autem rovnou rozloučit. I v případě, že je jeho rejstřík dopravních přestupků čistý.

novela zákona o překročení rychlosti má v Rakousku vstoupit v platnost 1. března 2024

Překročení rychlosti vyjde draho

V Rakousku smíte jet v obci maximálně 50 km/h, mimo obec 100 km/h a na dálnicích 130 km/h. Jak se plánované pravidlo promítne do praxe? Pokud bude řidič v obci přistižen při rychlosti 130 km/h a na dálnici 220 km/h, o své auto přijde.

Podle ministryně dopravy Leonore Gewesslerové půjde 70 procent výnosu z dražby na konto státního fondu pro bezpečnost dopravy. Zbývajících 30 procent poputuje do kasy města nebo obce, v níž byl přestupek spáchán. Pokud auto nebude majetkem provinilce, dostane řidič trvalý zákaz řízení motorových vozidel na území Rakouska. V každém případě viník zaplatí řádnou pokutu.

Příslušnou změnu zákona týkajícího se překročení rychlosti schválil rakouský parlament hlasy vládní koalice lidovců (ÖVP) kancléře Karla Nehammera a Zelených. Přidali se i opoziční sociální demokraté (SPÖ), zatímco rovněž opoziční Svobodní (FPÖ) byli proti a požadovali naopak zvýšení rychlostních limitů, jako to nedávno udělala Itálie.

rakouská silnice