Jedním z atraktivních míst, které byste rozhodně neměli vynechat během dovolené na portugalském ostrově Madeira, je malebná vesnice Porto Moniz. Rozprostírá se na severozápadě, její břehy omývá Atlantský oceán. Turisty přitahuje zejména díky pozoruhodným lávovým jezírkům. Kromě toho, že jsou náramně fotogenická, jde o jednu z nejlepších lokalit ke koupání v celé destinaci. Spatříte tu však také akvárium, zrekonstruovanou pevnost a další atrakce.

Do Porto Moniz se můžete vydat na vlastní pěst (pronajatým dopravním prostředkem či místní dopravou) nebo v rámci organizovaného výletu. Jestliže na ostrov Madeira přiletíte s cestovní kanceláří, stačí se obrátit na česky hovořícího delegáta, který vše zařídí. Uhradíte pevně danou částku a dále už se nemusíte o nic starat.

jezírka v Porto Moniz

Kde se vykoupete zadarmo?

Přírodní bazény v Porto Moniz jsou lávového původu, voda v nich je křišťálově čistá. Najdete je tam na dvou místech – první soustava jezírek má podobu mořských lázní s betonovými chodníky, schody, převlékacími kabinkami a uzamykatelnými skříňkami. Za tento komfort zaplatíte menší vstupné.

mořské lázně v Porto Moniz

O kus dál jsou jezírka s minimálními stavebními úpravami a bez zázemí. Tam je vstup zdarma. Pokud se toužíte pouze pokochat pohledem, zavítejte do restaurace či kavárny s výhledem na vulkanická jezírka. Jedinečný výhled na Porto Moniz skýtá například vyhlídka Miradouro da Pedra Mole, na kterou narazíte, když budete do vesnice přijíždět, nebo z ní naopak odjíždět. Mimochodem – není ani zdaleka jediná…

lávová jezírka

V Porto Moniz vyrábějí čepice

Koho omrzí lávová jezírka, může se vydat do velkého akvária, čítajícího přibližně 90 druhů živočichů ve 12 nádržích. Aquário da Madeira sídlí v pevnosti Forte de São João Baptista, která je replikou starého opevnění z roku 1730. Ve vesnic je i menší přístav a dílny na výrobu vlněných čepic. Na východním okraji ústí do Atlantského oceánu nejdelší ostrovní řeka Ribeira da Janela, poblíž leží stejnojmenná vesnice. Z vysokého útesu jihozápadně od Porto Moniz se lze dolů k oceánu projet malou kabinovou lanovkou.

pevnost Forte de São João Baptista