Čeká vás dovolená na řeckém ostrově Kos? Ať už budete bydlet v Marmari, Tigaki, Mastichari, Kardameně či Kefalosu, neváhejte se vydat do hlavního města. Není nutné si kvůli tomu pronajímat auto, můžete vsadit na spolehlivou autobusovou dopravu. Další variantou je organizovaný výlet, který vám nabídne delegát cestovní kanceláře. Město Kos, ležící na severovýchodě, zaujme většinu turistů přístavem, hradbami, antickými památkami, úzkými uličkami, restauracemi, kavárnami i nepřebernými nákupními možnostmi.

Určitě neprohloupíte, když si na město Kos, respektive na jeho návštěvu, vyhradíte několik hodin. Prohlédnete si zajímavá místa, skvěle se občerstvíte a seženete tradiční suvenýry, vkusné oblečení i módní doplňky.

Antické památky dokazují pestrou historii

Město Kos založili v roce 366 před naším letopočtem. Není tedy divu, že tu spatříte řadu antických památek. První část je soustředěna v agoře poblíž přístavu, druhá v západní archeologické oblasti.

antická agora

Obdivovat můžete také římskou vilu ze 3. století (Casa Romana) nebo Ódeion. Toto římské divadlo z 2. století má 15 řad mramorových sedadel, z nichž některá jsou původní.

Ódeion

Město Kos je rodištěm Hippokrata. V centru roste stařičký platan, pod nímž slavný antický lékař údajně vyučoval svoje žáky. Podle odborníků je to nesmysl, strom by musel být starý více než 2500 let. Je však pravděpodobné, že se jedná o odnož původního Hippokratova platanu. Hned vedle stojí mešita Gazi Hasan Pasha z druhé poloviny 18. století.

Hippokratův platan a mešita Gazi Hasan Pasha

Město Kos nabízí nejen bílou a modrou

Kromě platanu uvidíte v centru také vzrostlé palmy. Chvílemi budete mít pocit, že se nalézáte v nějaké exotické destinaci. I takto může vypadat Řecko! Na snímku je ulice Akti Kountouriotou.

ulice Akti Kountouriotou

Ten, kdo má Řecko spojené pouze s modro-bílými domky, bude mile překvapen. Město Kos vás v souvislosti s architekturou okouzlí i jinými barvami.

město Kos překvapí i svojí architekturou

Ulice města působí pozitivním dojmem. Takto to vypadá v bezprostředním okolí kostela svaté Paraskevy nedaleko autobusového nádraží.

město Kos a jeho ulice

Fotogenický je pravoslavný kostel svatého Mikuláše (Church of Saint Nicholas), patrona celého ostrova. Budovu z roku 1862 zničilo silné zemětřesení v roce 1933. V následujících letech musela být přestavěna. Ukrývá původní mramorový oltářní obraz, biskupský trůn a dlaždice.

kostel svatého Mikuláše

Hrad Nerantzia je dílem rytířů z Rhodosu

Proč je město Kos po architektonické stránce tak rozmanité? Stojí zde budovy z období rytířského řádu Johanitů a turecké nadvlády. V první polovině 20. století, kdy ostrov připadl Itálii, tu postavili řadu veřejných i správních budov…

architektura města Kos

Kdo se rád prochází, jistě se mu zavděčí přístavní promenáda. Je lemovaná restauracemi, kavárnami a obchůdky. Během chůze i občerstvování se můžete kochat pohledem na kotvící lodě a čluny.

přístav ve městě Kos

Toulky přístavem vás zavedou i k věhlasné atrakci zvané The White Steps Of Kos (někdy také White Stairs Of Kos). Bílé schody doplněné barevným nábytkem vypadají nádherně v reálu i na fotografiích. Je pochopitelné, že na tomto místě každou chvíli někdo pózuje…

turistická atrakce The White Steps Of Kos

Kostel svaté Paraskevy neminete. Stojí na půl cesty mezi autobusovým nádražím a přístavem. Několik desítek metrů od svatostánku je městská tržnice. V ní seženete ledacos a navíc za příznivé ceny.

pravoslavný kostel svaté Paraskevy

Dominantou přístavu je hrad Nerantzia, který v 15. století postavili rytíři z nedalekého Rhodosu, aby mohli město Kos bránit před útoky Osmanů.

hrad Nerantzia