Chcete vyrazit na podzimní, zimní nebo jarní dovolenou jinam než do Egypta nebo Spojených arabských emirátů, kde jste byli už mnohokrát? Jestliže máte cestovatelského ducha a rádi poznáváte i jiná místa než jen hotel a jeho okolí, zkuste Omán. Velmi oblíbenou destinací s vlastním mezinárodním letištěm, kam směřují přímé lety z Prahy, je Salalah (česky Salála). Nabízí krásné pláže omývané Arabským mořem, luxusní hotely s bazény a wellness centrem, zajímavou architekturu, archeologické lokality, rozmanitou přírodu a stovky velbloudů, na které narazíte téměř všude.

Do města Salalah v ománském guvernorátu Dhofar (Dafár) se lze vydat rovněž v rámci poznávacího zájezdu Okruh Ománem. Během cest po této zajímavé zemi poznáte řadu přírodních lokalit i dalších měst včetně Muscatu, Nizwy a Súru. A co je podstatné – například v lednu a únoru se denní teploty pohybují kolem 28 °C a noční kolem 22 °C!

Země kadidla je součástí seznamu UNESCO

Omán je nábožensky konzervativní země, tři čtvrtiny Ománců se hlásí k ibadíjovské odnoži islámu. Nenajdete tady hospody ani bary, kam se lidé chodí po práci opíjet, neexistují zde bordely, swingers kluby, dokonce ani nudapláže. V ulicích nepobíhají dealeři drog, ženy se nepředvádějí v upnutých tílkách, zaříznutých kraťasech nebo minisukních a nejsou vulgární. Dokonce i v pětihvězdičkových hotelech je alkohol servírován pouze v době oběda a ve večerních hodinách. Kdo si chce dát pivo, víno či panáka dopoledne nebo třeba v 16 hodin, má smůlu! Koho láká dovolená v Ománu, musí tato pravidla respektovat. Na druhou stranu – mnoho cestovatelů dá přednost striktním zákonům, přírodě a památkám před neřestmi… Jedním ze symbolů islámu je mešita sultána Kábuse.

mešita sultána Kábuse ve městě Salalah

Jen několik kilometrů od centra města Salalah leží archeologický park Al Baleed. Je jednou ze čtyř lokalit na kadidlové stezce, která byla ve starověku a středověku klíčová pro obchod s vonnou pryskyřicí. Park Al Baleed (al-Balid) je nedílnou součástí Země kadidla. Tato kulturní památka Ománu je od roku 2000 zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

archeologický park Al Baleed ve městě Salalah

Je libo piknik v údolí Darbat?

Země kadidla zahrnuje rovněž bývalé přístavní opevněné obchodní centrum Khor Rori (známé také jako Sumhuram). Založeno bylo pravděpodobně ve třetím století před naším letopočtem, v současnosti turisté obdivují jeho ruiny a nedaleký přírodní záliv. Nejkrásnější budovou je chrám boha Sina. Unikátní jsou zachovalé jeskynní hrobky.

archeologická lokalita Khor Rori

Přibližně 50 km od města Salalah se rozprostírá jedno z nejhezčích míst guvernorátu Dhofar – údolí Darbat (Wadi Darbat). Je součástí přírodního parku, najdete zde tyrkysová jezera, úchvatné vodopády i místa pro rodinný piknik.

Wadi Darbat a jeho vodopády

S vysokou pravděpodobností vás tady přivítá takovýto krasavec. A nejspíš nebude jediný.

velbloud ve Wadi Darbat

Mughsail láká na gejzíry

V okolí města Salalah objevíte také lesy. Vzhledem k lokalitě a podnebí jsou značně odlišné od těch našich. Letní monzuny jsou zdrojem srážek, které zavlažují celou oblast. Dodávají jí – pro Arábii netypickou – světle zelenou barvu vegetace. Úchvatná je například přírodní rezervace Ayn Khor.

přírodní rezervace Ayn Khor nedaleko města Salalah

Největším lákadlem pláže Mughsail jsou až 20 metrů vysoké mořské gejzíry. Z děr v útesech tryská voda do výšky, je to vskutku poutavá podívaná. Stačí se zeptat místních na „Mughsail Blowholes“.

Mughsail Blowholes v destinaci Salalah

Neméně atraktivní je přírodní rezervace Wadi Ashawq poblíž pláže Mughsail. I v těchto končinách potkáte velbloudy, zdejší podmínky jim vyhovují.

přírodní rezervace Wadi Ashawq poblíž pláže Mughsail

Ale pozor – často si to špacírují i po silnici a je jim úplně jedno, že tam jezdí auta a další dopravní prostředky. Řidiči už jsou zvyklí, podobné situace neodmyslitelně patří k místnímu koloritu.

velbloudi na silnici u města Salalah

Salalah vás zaujme také plážemi

Městská pláž ve městě Salalah je značně prostorná. Tvoří ji téměř bílý jemný písek, nechybějí ani vzrostlé palmy.

městská pláž ve městě Salalah

Patrně nejkrásnější pláží v guvernorátu Dhofar je Fazayah (někdy také Fizayah). Rozkládá se 56 km od města, lze se na ni dostat po vlastní ose nebo v rámci organizovaného výletu. Během něj se zde dokonce i naobědváte – formou pikniku.

Fazayah Beach v destinaci Salalah ve státě Omán

Koho fascinují písečné duny, může si udělat nezapomenutelný výlet do Rub al Khali, čtvrté největší pouště na světě.

poušt Rub al Khali