Chcete mezi listopadem a dubnem vyrazit na dovolenou do exotiky? Zkuste Seychely, konkrétně ostrov La Digue. Přestože má rozlohu pouhých 10 km2, najdete na něm hned několik úchvatných pláží včetně světoznámé Anse Source d’Argent. Příroda zde hraje hlavní roli, auta (jejich počet je striktně omezen) naopak slouží pouze jako hotelové transfery. Spatříte tady prales, velké suchozemské želvy i balvany podivuhodných tvarů. Kdo chce utéct před komercí a davy ukřičených turistů, míří právě sem!

Velkou výhodou je, že některé české cestovní kanceláře nabízejí dovolenou na La Digue se vším všudy. Nemusíte se o nic starat, stačí si pouze zakoupit zájezd a řídit se pokyny, které dodá prodejce. Nyní se pojďme podívat, jak to na okouzlujícím seychelském ostrově v Indickém oceánu vypadá.

Místo taxíku si stopnete krávu nebo vola

Mezinárodní letiště je situováno na největším seychelském ostrově Mahé. Odsud vás odvezou k lodnímu molu, následně vás čeká zhruba 100minutová plavba na La Digue. Na nedalekém ostrově Praslin je sice také letiště, ale pouze vnitrostátní… Způsob dopravy přímo na La Digue je dosti specifický. Kromě jízdního kola lze využít volský (nebo kravský) potah!

kravský potah na ostrově La Digue

Ostrov La Digue většinu návštěvníků zaujme množstvím nevšedně tvarovaných balvanů. Obdivovat je můžete zejména na plážích, ale nejen tam.

zajímavě tvarované balvany na Seychelách

Ohromné žulové balvany neminete ani během toulek divočinou. Častokrát k nim vede úzká stezka.

žulové balvany na ostrově La Digue

Roste tady spousta exotických rostlin, na nedostatek čerstvého vzduchu si opravdu nikdo nemůže stěžovat. Větší část ostrova (především sever, východ a jih) je neobydlená.

tropické rostliny na ostrově La Digue

Čeká vás dovolená bez islámu

Jedním ze symbolů ostrova La Digue je The Plantation House (Plantážní dům). Tato budova postavená z vzácného dřeva a pokrytá palmovými listy byla kdysi domovem mauricijské rodiny. Je skvostnou ukázkou francouzské koloniální architektury na Seychelách. Stojí v parku L’Union Estate, jehož (zpoplatněnou) návštěvu si rozhodně nenechte ujít.

The Plantation House v parku L'Union Estate

Lovcům památek nepochybně padne do oka monumentální hrobka bohaté rodiny Hossenů, postavená v lese.

monumentální hrobka bohaté rodiny Hossenů

Fotogenickou a nepřehlédnutelnou pamětihodností je katolický kostel Notre Dame de L’Assomption založený v roce 1853. Mimochodem – na ostrově žijí necelé tři tisíce obyvatel, kteří převážně hovoří seychelskou kreolštinou a vyznávají římskokatolické náboženství.

katolický kostel Notre Dame de L’Assomption

Pláž Anse Cocos si zamilujete

Jeden z hlavních důvodů, proč lidé z celého světa vyhledávají seychelský ostrov La Digue, jsou pohádkové pláže. Mezi ty nejklidnější se řadí Anse Cocos Beach na východě.

Anse Cocos Beach na východě ostrova La Digue

Zároveň je Anse Cocos Beach jednou z nejromantičtějších pláží na celých Seychelách.

Anse Cocos Beach

Krásné, prostorné a převážně velmi klidné jsou dvě pláže, které spolu sousedí na jihovýchodě – Grand Anse Beach a Petite Anse Beach.

Grand Anse Beach a Petite Anse Beach

Nejvíce turistů směřuje na již zmíněnou Anse Source d’Argent Beach, která se rozkládá na jihozápadě. Zdobí ji lehce narůžovělý písek a žulové balvany, rostou zde vysoké kokosové palmy. Od oceánu je pláž oddělena útesem, takže se v těchto místech netvoří vysoké vlny. Voda při pobřeží je navíc značně mělká. Místa je tu dost, mačkat se nebudete.

Anse Source d'Argent Beach

Na Anse Source d’Argent Beach se sjíždějí rovněž rodiny s dětmi i potápěči a milovníci šnorchlování. Jestliže dorazíte z jiného letoviska, budete muset zaplatit 115 seychelských rupií (cca 190 Kč). Obdržíte vstupenku do parku L’Union Estate, kudy se dostanete na pláž a k několika turistickým atrakcím včetně vanilkových plantáží.

vstup na Anse Source d'Argent Beach

Ostrov La Digue je plný kokosů

Zatímco u nás jsme zvyklí na jabloně, třešně či švestky, tady běžně roste kokosová palma neboli kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera). Takto vypadají plody krátce před sklizní.

kokosová palma neboli kokosovník ořechoplodý či Cocos nucifera

Kdo rád fotí rostliny, přijde si na své. Nepřehlédnutelný je například kostus nádherný (Cheilocostus speciosus), který jste nejspíš už viděli během dovolené v jihovýchodní Asii nebo třeba na ostrově Mauricius.

kostus nádherný neboli Cheilocostus speciosus

Některé želvy váží skoro čtvrt tuny

Želva obrovská (Aldabrachelys gigantea) patří mezi nejdéle žijící tvory na světě. Na Seychelách je doma, a to hlavně v želví rezervaci na ostrůvku Curieuse nedaleko Praslinu. Pořádají se tam lodní výlety. V podstatně menším počtu na tyto velké suchozemské želvy narazíte i na ostrově La Digue, konkrétně v parku L’Union Estate.

želva obrovská na ostrůvku Curieuse nedaleko Praslinu

Při troše štěstí se vám podaří vyfotit tohoto krasavce. Red fody neboli snovatec madagaskarský (Foudia madagascariensis) se na Seychelách cítí dobře, tudíž ho s vysokou pravděpodobností spatříte na vlastní oči. Kdo má rád ohrožené ptáky, může se vydat do přírodní rezervace Verve Nature Reserve. Ta je domovem vzácného lejskovce seychelského.

red fody neboli snovatec madagaskarský

Seychely – a ostrov La Digue není výjimkou – jsou domovem této roztomilé ješterky. Scink seychelský (Trachylepis seychellensis) se živí hmyzem a pobíhá v lesích, křovinatých oblastech, parcích, zahradách, mangrovech, městských lokalitách a na plantážích. V nadmořských výškách nad 550 metrů se v podstatě nevyskytuje, což se týká ostrova Mahé. Nejvyšším bodem La Digue je totiž 333 metrů vysoká hora Nid d’Aigles.

scink seychelský neboli Trachylepis seychellensis