Jižní Kypr je evropská destinace, v níž převládá nádherné počasí od května až do konce října, někdy i déle. Na rozdíl od Severního Kypru zde můžete čerpat mobilní data v rámci svého tarifu, připlácet nemusíte ani za volání. Budete totiž trávit dovolenou na území Evropské unie, což má i řadu dalších výhod. Která oblast je pro vás nejvhodnější? Poměrně živé, moderní a určené všem generacím je letovisko Protaras na východě. Jeho největší pýchou je pláž Fig Tree Beach, která se řadí mezi nejlepší a nejkrásnější na celém ostrově.

Kdo touží po ještě více bujarém nočním životě či pestřejších nákupních možnostech, může nasednout do autobusu, taxíku nebo pronajatého auta a vyrazit do 12 km vzdáleného letoviska Ayia Napa.

Skoro všechny hotely jsou bílé

Poznávacím znamením turistického střediska Protaras jsou převážně bílé, středně vysoké stavby při pobřeží. Vesměs se jedná o hotely, mnohé jsou si z dálky dosti podobné. Na skále tyčící se hned za hlavní silnicí stojí řecký pravoslavný kostel Profitis Ilias, který je dalším symbolem této oblíbené lokality. Kdo nemá problém s chůzí, hravě k němu dojde pěšky. Ostatně – jiná možnost neexistuje. V noci je tento svatostánek s kamennou fasádou nádherně nasvícený. Když sem dorazíte přes den, pokocháte se parádním výhledem na všechny světové strany. Ti, co umějí dobře fotografovat, pořídí jedinečné záběry.

řecký pravoslavný kostel Profitis Ilias

Pláží je v letovisku Protaras hned několik. Necelý kilometr od zmíněné Fig Tree Beach se rozkládá mnohem větší Sunrise Beach (na snímku). Je také písčitá, vstup do Středozemního moře je pozvolný, k dispozici je veškerý servis včetně lehátek a slunečníků. Kdo vyhledává komerční pláže, bude spokojen. Introverti míří jinam, ti si zamilují například Golden Beach na poloostrově Karpas v Severním Kypru

Sunrise Beach v letovisku Protaras

Protaras láká i golfisty a potápěče

Zatímco rodiny s dětmi, neplavci a mnozí senioři ocení bezpečný přístup do vody, milovníci vodních sportů rádi využijí pestré nabídky místních klubů. Populární je zejména vodní lyžování, paragliding či jachting. V okolí letoviska najdete několik malých zátok a odlehlejších pláží, které jsou ideální k potápění a šnorchlování. Koho baví pěší turistika, vydá se na některou ze značených tras. Létají sem rovněž golfisté, kteří tady mají vícero možností. Nechybí ani lunapark, zajímavou přírodní atrakcí je Kyklopova jeskyně.

vodní sporty v letovisku Protaras

Sehnat optimální ubytování v letovisku Protaras není problém. Chcete menší hotel s omezeným stravovacím režimem, jelikož hodláte poznávat vzdálenější končiny a testovat restaurace napříč Jihokyperskou republikou? Nebo naopak vás láká rozlehlejší rezort s velkou zahradou, rozličnými aktivitami a konceptem all inclusive? Je to jen na vás, české cestovní kanceláře a agentury každoročně předkládají širokou nabídku zájezdů!

umělé jezírko