Slavné italské město Benátky už řadu let praská ve švech. Výjimkou bylo covidové období, ale nyní je situace opět neúnosná. Není divu, že místním obyvatelům dochází trpělivost. Radní se proto nedávno dohodli na tom, že Benátky (italsky Venezia) začnou od jara 2024 vybírat vstupné do města. Týkat se to bude turistů, kteří přijedou na jednodenní výlet, aniž by přespali. Otázkou je, zda toto opatření něco změní. Bude se totiž jednat o směšnou částku. Konkrétně o 5 eur, což je cca 123 Kč.

Za tuto sumu pořídíte v Itálii zmrzlinu nebo malé pivo. Jestliže se někdo rozhodne, že Benátky na několik hodin navštíví, 5 eur ho neodradí. To by poplatek musel činit nejméně třikrát tolik!

Benátky

Zaplatíte jen v určité dny

Vstupné do města budou Benátky vyžadovat pouze v některé dny. Nikoliv po celý kalendářní měsíc. Podle starosty Luigiho Brugnara je cílem vytipovat nejvytíženější dny. Především víkendy spojené se svátky či sezónu benátského karnevalu. „Chceme odradit jednodenní turisty od návštěvy města v určitá konkrétní období,“ vysvětlil.

karneval v Benátkách

Leden či únor nejsou kritické měsíce, a tak Benátky zavedou vstupné do města až na jaře 2024. Prozatím ve zkušebním provozu na měsíc, po němž se má rozhodnout, zda bude zpoplatnění trvalé. Zvolená taxa pěti eur má pokrýt náklady na provoz nutného rezervačního systému, ale už nestačí na původně plánované úpravy komunikací a další turisticky a rezidentsky prospěšné renovace a inovace v oblasti.

Na děti se opatření vztahovat nemá

Vstupné do města zaplatí návštěvníci starší čtrnácti let, kteří míří do historického centra. Výjimku budou mít samozřejmě tamní obyvatelé, osoby, které do daného místa přijíždějí za prací, a dále lidé, kteří ve městě mají druhý domov a zároveň v něm uhradili daň z nemovitosti.

Z řad turistů se placení vyhnou všichni návštěvníci, kteří v Benátkách přespí, a ti, kteří se podílejí na sportovních událostech. Ovšem i jedinci spadající do těchto kategorií se budou muset registrovat online. Jinak se do města bezplatně nedostanou.

Turisté si ve zpoplatněných dnech zakoupí elektronické vstupenky. Ve svých mobilech budou mít příslušný kód. Pokud se jím při kontrole neprokážou, hrozí jim pokuta až 300 eur (7400 Kč).

náměstí svatého Marka večer

Vstupné do města možná zavedou i jinde

Denní turistickou taxu Benátky řešily už v roce 2019, oproti původnímu návrhu došlo k jejímu snížení. V úvahu radnice vzala i další návrhy a připomínky z řad veřejnosti. Vstupné do města bylo v době před pandemií covidu-19 stěžejním tématem metropolí po celém světě.

Po jejím nástupu se však dostavily zcela opačné problémy a města zela prázdnotou. Poslední dva roky jsou naopak turisticky rekordní a téma zpoplatnění vstupu do konkrétních veřejných prostranství se znovu dostává do centra pozornosti.

gondoly v Benátkách