Agresivní žraloci, jedovatí hadi, krokodýli, rejnoci, manty, trnuchy. Nebo naopak příliš studená voda, obrovské vlny, silné podmořské proudy či tekuté písky. Tyto nástrahy ukrývají nebezpečné pláže, kterým je lepší se vyhnout. Na první pohled častokrát vypadají nádherně, ve skutečnosti vám tam může jít o život. V lepším případě si zaděláte „jenom“ na zdravotní problémy. Jste nadšení cestovatelé, kteří se bez rozmyslu vykoupou všude, kam je zrovna nohy donesou? Dejte si pozor na následující pobřežní lokality, nacházející se v různých koutech světa.

Tyto nebezpečné pláže nejsou zdaleka jediné. Každopádně se řadí mezi ty nejobávanější. A pozor – některé se kupodivu nacházejí v Evropě, a to v oblíbených destinacích!

1/ Uttakleiv, Lofoty, Norsko

Paničky, které nevstoupí do moře, pakliže nemá teplotu alespoň 27 °C, se tady koupat nebudou ani omylem. Většina turistů se na norské pláži Uttakleiv kochá pohledem na polární záři. A kdo to alespoň trochu umí, ten zde fotografuje jako o život. Najdou se však otužilci, kteří si holt musí za každou cenu zaplavat. Jenomže teplota moře se v této lokalitě pohybuje kolem sedmi stupňů Celsia! Neopatrní plavci velmi snadno a rychle zkolabují a už jim není pomoci…

polární záře nad norskou pláží Uttakleiv

2/ Faro de Trafalgar, Cádiz, Španělsko

Západ slunce u majáku Faro de Trafalgar zaručuje romantický zážitek. Na večerní koupání v moři ale raději zapomeňte. Necelých padesát metrů od břehu je totiž zlom a vládne tu silný spodní proud. Na některých místech dokonce narazíte na cedule s nápisem Zákaz koupání. Ten platí i přes den. Když je moře klidné, lze se v něm osvěžit, ale ani tehdy se nedoporučuje vzdalovat se od břehu. Pohybujte se pouze tam, kde bez problémů dosáhnete na dno… Mimochodem – napadlo vás někdy, že ve Španělsku narazíte na nebezpečné pláže?!

Faro de Trafalgar obklopují nebezpečné pláže

3/ Morecambe, Lancashire, Velká Británie

Už se vám někdy zdál sen, ve kterém jste se brodili mokrým pískem, dokud vás zcela nepohltil? Tento způsob smrti hrozí cestovatelům zejména v některých tropických destinacích. Jenomže pozor! Tekutý písek vás může zaživa pohřbít také v Evropě. Nejen v tomto ohledu je nebezpečný Morecambe, největší písečný záliv v Anglii. Rozprostírá se v hrabství Lancashire. Nebezpečí se vystavuje každý, kdo nezná místní přírodní zákonitosti. Zdejší přílivy a odlivy jsou natolik výrazné, že mohou během několika sekund zcela změnit vaše plány. Například v únoru 2004 zabil večerní příliv 23 čínských nelegálních přistěhovalců, kteří v té době sbírali srdcovky a už se nedostali na břeh. Velmi nebezpečná je tato lokalita rovněž krátce po odlivu. Tehdy není radno vstupovat na písek, jenž byl ještě před chvílí pod vodou…

záliv Morecambe v hrabství Lancashire

4/ Do Norte, Nazaré, Portugalsko

Na mnoha snímcích působí Do Norte jako pohodová pláž, ideální k rekreačnímu plavání a relaxaci na nafukovacích matracích. Omyl! Někdy je sice Atlantský oceán relativně poklidný, obvykle tu však vznikají největší vlny na světě. Příčinou je blízkost podmořského kaňonu. Surfaři lámou u portugalského města Nazaré rekordy, ale zároveň se tu umírá. Koupání mezi vlnami o velikosti šestipodlažního domu není to pravé ořechové.

mezi nebezpečné pláže se řadí i portugalská Do Norte

5/ Île de Ré, Francie

Tento plochý ostrov leží v Biskajském zálivu u západního pobřeží Francie, konkrétně u města La Rochelle. Z jižní strany je omýván vodami průlivu Pertuis d’Antioche. Klima je tu podobné jako na Azurovém pobřeží. Z toho důvodu se zdejší pláže v sezóně zaplní turisty. Je však třeba dávat pozor na „sinusoidální“ vlny. Způsobují je spodní proudy a mohou být smrtelné i pro zkušené plavce.

francouzský ostrov Ile de Ré

6/ Ehuaki, Oahu, Havaj, USA

Surfařskými vlnami je proslulá celá Havaj, ale u nebezpečné pláže Ehuaki na severu ostrova Oahu je lepší se jim ve vlastním zájmu vyhýbat. Třímetrová vlna, nazývaná Banzai Pipeline, sice vytváří příhodný vodní tunel, ale snadno vás strhne na ostré skalnaté dno.

pláž Ehukai na havajském ostrově Oahu

7/ Huntington, Kalifornie, USA

Rejnoci, manty a trnuchy se obvykle drží dál od pobřeží. Kalifornská Huntington Beach, vzdálená necelou hodinu jízdy autem od centra Los Angeles, je bohužel výjimkou z pravidla. Nechvalný rekord z října roku 2019 hovoří o 176 zraněných plavcích za jediný den. Tehdy se jednalo o pobodání rejnoky.

Huntington Beach v Kalifornii

8/ Gansbaai, Jihoafrická republika

Někde je možnost setkání s velkým bílým žralokem otázkou pravděpodobnosti, ale tady, u skalisek pobřežního města Gansbaai, hraničí s jistotou. Voda je jejich královstvím a potápět se v této části JAR mimo klec je smrtícím rizikem.

pobřeží Gansbaai obývají žraloci

9/ Jobos, Isabela, Portoriko

Písčitá pláž Jobos v obci Isabela na severozápadě ostrova Portoriko by na první pohled mohla být oblíbeným letoviskem, ale bohužel není ani nebude. Rovněž patří mezi nebezpečné pláže! Koupání tu není povoleno kvůli podmořským vírům. Lze jimi proplavat na volné moře, ale zdaleka ne každý plavec to zvládne.

pláž Jobos na ostrově Portoriko

10/ New Smyrna Beach, Volusia County, Florida, USA

Lokalita New Smyrna Beach (také na úvodním snímku) na východě Floridy je označována za „světovou metropoli žraloků“. Každoročně se sem přijede podívat přibližně 10 milionů turistů. A každý rok někdo z nich poruší zákaz koupání, čímž zvýší zdejší smrtící bilanci.

New Smyrna Beach okupují žraloci

11/ Cape Tribulation, Queensland, Austrálie

Vypadá zajímavě, kdekdo by se tady rád vykoupal. Jenomže ve skutečnosti je Cape Tribulation (neboli Mys soužení) nejnebezpečnějším místem Austrálie. Dostaveníčko si tu dávají krokodýli a jedovatí hadi!

Cape Tribulation

12/ Boa Viagem, Recife, Brazílie

Za posledních dvacet let nikde nezabili žraloci tolik lidí jako na brazilské pláži Boa Viagem ve městě Recife. Proč právě tady? Příčinou je rozšíření nedalekého přístavu Suape, které vytlačilo dravé paryby na tuto dříve rajskou pobřežní lokalitu. Ta se nyní řadí mezi velmi nebezpečné pláže světa…

Boa Viagem