Kam vyrazit na dovolenou k moři, když je v Řecku, Itálii, Bulharsku či na španělském ostrově Mallorca zima? Nemáte rádi příliš dlouhé lety s přestupem? A zároveň se vám nechce někam, kde vládnou islámské zákony? Několik možností tu je! Například Kanárské ostrovy, které sice leží u Afriky, ale poněvadž patří Španělsku, jsou součástí Evropské unie. Blíže k rovníku jsou Kapverdy, samostatný stát zahrnující deset ostrovů v Atlantském oceánu. Žhavým tipem je ostrov Sal. Pokud si kromě koupání hodláte užít také noční život, objednejte si dovolenou ve městě Santa Maria na jihu.

Není to sice letovisko plné diskoték, sportovních barů, kolotočů a erotických klubů, přesto se tu nudit nebudete. Tedy alespoň za předpokladu, že vás láká místní kultura a obyvatelé, kteří sice nejsou bohatí, ale navzdory tomu hýří pozitivní energií a umějí žít. Jejich životním mottem je proslulé heslo „no stress“. Tady rychle pochopíte, že bohatství rozhodně není zaručeným klíčem je štěstí…

kapverdská architektura

All inclusive není nutností

Živější letovisko byste na nevelkém ostrově Sal hledali marně. Oblast Murdeira na jihozápadě je velmi klidná, v noci se v těchto končinách neděje vůbec nic. Některé cestovky označují za letovisko lokalitu Ponta Preta, ve skutečnosti se však jedná o západní okraj letoviska Santa Maria. Jsou tam pouze hotely, pláže, golfový klub a supermarket. Jinými slovy – kdo chce být neustále v centru dění, ubytuje se přímo v městečku Santa Maria. Za zábavou nemusí nikam dojíždět.

Santa Maria

Santa Maria se pyšní krásnou písčitou pláží se širokým molem uprostřed. V okolí stojí komfortní hotely, vesměs střední velikosti. Některé nabízejí koncept all inclusive, jiné snídani, polopenzi nebo plnou penzi, případně stravování můžete zcela vypustit. Kdo touží bydlet v obrovském hotelu s několika bazény, všemožným vyžitím a rozlehlou zahradou, tomu se zavděčí již zmíněný západní okraj letoviska. Od centra ho však dělí přibližně 3,5 kilometru.

molo uprostřed pláže ve městě Santa Maria

Zatančíte si na známé hity

Zatímco hotely a novější stavby vypadají atraktivně i zvenčí, starší civilní zástavba ve většině případů až tak úchvatná není. Díky pestrobarevným fasádám však působí poměrně zajímavě a především optimisticky. A je i fotogenická.

civilní zástavba na ostrově Sal

Restaurací je ve městě mnoho, každý si najde svoji oblíbenou. Nadstandardní hodnocení mají všechny. Co se týče barů, nejznámější a současně nejkomerčnější je Ocean Cafe. V něm se skvěle najíte, objednáte si nejrůznější drinky včetně piva a také si zde zatančíte. Často tu totiž hraje dýdžej. Pouští songy, které většinou dobře znáte. Kdo trávil dovolenou ve městě Santa Maria a nenavštívil Ocean Cafe, ten jako by na ostrově Sal ani nebyl!

ulice ve městě Santa Maria na ostrově Sal

U města Santa Maria narazíte na tisíce mušlí

Máte za lubem poznat více autentická místa, kde je v noci veselo? Zamiřte do ulice Rua 1 de Junho, v níž objevíte několik klubů, kam se chodí bavit převážně místní obyvatelé. Neuslyšíte evropský ani americký pop a dance, ale živé kapely. Zkrátka muziku, která frčí na Kapverdách. O místní kultuře vypovídá rovněž výzdoba těchto podniků. Řadí se mezi ně Buddy Bar, One Love Reggae Bar nebo Pub Jah-bless hot. Vzhledem k tomu, že Kapverdy nejsou muslimská země, nemusíte celý večer povinně usrkávat mátový čaj a tvářit se, že vás to strašně baví…

A na závěr pro vás máme tip na menší výlet. Pouhé dva kilometry od centra města Santa Maria směrem na východ se rozkládá pláž s všeříkajícím názvem Shell Cemetery Beach. Mušlí je tady tolik, že by se z nich dal postavit rodinný dům, možná i dva…

Shell Cemetery Beach na ostrově Sal