Milujete Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách a v zimě tam rádi běžkujete? V tom případě pro vás nemáme dobrou zprávu. Za používání tratí v tamějším areálu běžeckého lyžování budou individuální návštěvníci muset platit, a to již od 16. listopadu 2023. Denní vstupenka vyjde na 5 eur (122 Kč), měsíční na 70 eur (1700 Kč) a sezonní na 150 eur (3660 Kč). Od nového poplatku budou osvobozeni pouze obyvatelé obce Štrba.

Po zaplacení dostanou běžkaři identifikační pásku, kterou si připevní na ruku. Bude na ní vyznačeno datum.

Loni stála údržba skoro 6 milionů

Obec Štrba, jejíž součástí je rovněž osada Štrbské Pleso a stejnojmenné jezero, přistoupila ke zpoplatnění běžeckých tratí. Důvodem je skutečnost, že náklady na jejich údržbu v posledních letech mimořádně stoupají. „Všechny tyto náklady dosud snášela obec,“ stojí ve zprávě obecního zastupitelstva.

Loňské náklady se vyšplhaly k částce 240 tisíc eur (5,8 milionu Kč). Výdaje zahrnují mzdy, spotřebu elektrické energie a vody, ale také údržbu sportovního areálu a nájem pozemků.

za používání tratí v tamějším areálu běžeckého lyžování budou individuální návštěvníci muset platit, a to již od 16. listopadu 2023

Obec nechce být sponzorem

„Tyto náklady už není možné krýt z příjmů, které má obec z daně z ubytování a služeb poskytovaných v osadě Štrbské Pleso. Dotování areálu z rozpočtu obce není absolutně koncepčním a trvale udržitelným řešením,“ konstatovala obec.

Výnosy ze sportovního areálu v osadě Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách dosáhly v roce 2022 přes 120 tisíc eur (2,9 milionu Kč). Pocházely z pronájmu areálu na různé akce a z dotací určených na údržbu běžeckých tratí i celého areálu v okrese Poprad na Slovensku.