Milujete Turecko? Nejvíce českých dovolenkářů míří – v období od května do října – na Tureckou riviéru. Někteří si však více oblíbili Bodrum, malebnou oblast rozkládající se přibližně 400 km západně od města Antalya. Centrem této destinace je přímořské město Bodrum s hradem svatého Petra a antickými památkami. Přibližně 35 km odsud je situováno mezinárodní letiště, kam směřují přímé, tři hodiny trvající lety z České republiky. Přestože je Bodrumský poloostrov součástí Turecka, budete si tady do značné míry připadat jako v Řecku.

Ještě začátkem třicátých let minulého století totiž většinu obyvatel tvořili ortodoxní Řekové. Atmosféru umocňují rozvaliny kostelíků, kamenné domy a klasické větrné mlýny. A také skutečnost, že pouhé čtyři kilometry od Bodrumu leží řecký ostrov Kos. Tam se můžete vypravit v rámci lodního výletu, stačí se domluvit s delegátem cestovní kanceláře.

letecký pohled na Bodrum

Moře je náramně čisté

Bodrum je členitá zelená krajina se spoustou zálivů a převážně menšími hotely. Najdete tu však i několik velkých, ideálních pro rodinnou dovolenou se vším všudy. Moře má v těchto končinách úchvatnou modrozelenou barvu. I ve větších hloubkách uvidíte až na dno.

Velkou pýchou destinace Bodrum je krásné skalnaté pobřeží pokryté zelení. Na mnoha místech zahlédnete červené, růžové i fialové bugenvilie. V zátočinách kotví luxusní jachty, je to doslova pastva pro oči. Lodní výlety v této lokalitě nemají chybu.

ulice města Bodrum

Čeští turisté si mohou vybrat z mnoha letovisek. Jedním z nich je Yaliciftlik, rozkládající se na začátku malého poloostrova. Místní krajina je mírně hornatá, s poměrně velkým převýšením. Poznávacím znamením jsou tři zálivy se třemi nádhernými plážemi.

Další letovisko nese název Torba. Nalézá se v místech, kde úzká šíje spojuje tureckou pevninu s Bodrumským poloostrovem. Je zasazené do prostředí řídce porostlých kopců zvedajících se nad Egejským mořem. Kromě hlavní pláže jsou všechny ostatní krátké a úzké.

klidná pláž v turecké destinaci Bodrum

Kterému letovisku dáte přednost?

Město Ortakent je pomyslným středem členitého pobřeží Bodrumského poloostrova. Díky vynikající poloze je skvělým výchozím bodem pro cestování po poloostrově. Místní písčitá pláž je dlouhá a široká a vane tu mírný vánek, který příjemně osvěžuje. Ovšem mořské dno je poměrně strmé. V Ortakentu najdete populární trh a také jedno z největších nákupních center poloostrova – Kipa. Město Bodrum je vzdáleno 7 kilometrů.

Letovisko Turgutreis, nalézající se na západě Bodrumského poloostrova, bylo pojmenováno podle slavného osmanského admirála Turguta Reise (1485–1565). Podílel se například na výrobě námořní mapy této oblasti. Jeho sochu spatříte v místním přístavu, odkud odplouvají lodě na řecký ostrov Kos. Dovolená zde je ideální pro milovníky rušných ulic s obchody, bary a mnoha možnostmi zábavy. Nezapomenutelné jsou zdejší západy slunce.

Gümbet se v současnosti řadí k nejznámějším letoviskům Egejské riviéry. Zdejší záliv nabízí nespočet restaurací, barů i obchodů. Hledáte-li zábavu, i toto místo je pro vás správným cílem. Hned vedle leží rekreační středisko Bitez.

hotel s bazénem

Turecké Saint-Tropez okouzlí architekturou

Güvercinlik patří k menším prázdninovým rezortům. Turisty sem láká kombinace čistého moře, písčitých pláží a kopců porostlých zelení. Stěžejní kulisou pláže v Güvercinliku je mohutná šedobílá skála.

Přímořské město Yalikavak je pozoruhodným mixem tradiční a moderní architektury. Vysloužilo si přezdívku „turecké Saint-Tropez“. Za návštěvu stojí místní galerie, dříve sloužící jako vodní nádrž.

Nepříliš velké a především tiché letovisko Akyarlar v podstatě tvoří ukončení řetězce nově vybudovaných rekreačních resortů, táhnoucích se od známého střediska Turgutreis směrem na východ.

Skvělé pláže jsou také v menším prázdninovém středisku Akbük, ležícím cca 70 km od Bodrumu v zálivu na úpatí pohoří Ilbir Dagi.

věž hradu svatého Petra

Město Bodrum ukrývá div antického světa

Kdo bude trávit dovolenou v turecké destinaci Bodrum, rozhodně by neměl vynechat návštěvu stejnojmenného města. Co se týče památek, fotogenický a v noci hezky nasvícený je hrad svatého Petra, postavený počátkem 14. století. Sídlí v něm muzeum podmořské archeologie.

hrad svatého Petra ve městě Bodrum

Milovníci dávné historie zamíří do Mauzolea v Halikarnassu, respektive do archeologického naleziště s ruinami obří Mausólovy hrobky. Jedná se o pozůstatky jednoho ze sedmi divů antického světa.

Mauzoleum v Halikarnassu

Významný a obdivovaný je taktéž římský amfiteátr. Nalézá se nad hlavní silnicí, relativně vysoko ve svahu a mimo zástavbu.

římský amfiteátr

Pozoruhodné jsou pozůstatky brány Myndos, která byla jedním ze dvou vchodů do starověkého Halikarnassu. Tyčí se na severozápadě města Bodrum.

brána Myndos

Na jihozápadním konci města stojí staré větrné mlýny. V období od 18. století do 70. let 20. století byly využívány ke zpracování obilovin na mouku. Od té doby chátrají, nicméně jsou jednou ze zdejších památek a jejich okolí je oblíbeným vyhlídkovým místem. Na podobné mlýny narazíte o 13 km dál – nad městem Yalikavak.

Turecké vlajky jsou symbolem hrdosti

Samozřejmě si přijdou na své i ti, co rádi nakupují. Ulice v centru města Bodrum jsou plné kamenných obchůdků, v nichž seženete ledacos.

Chcete posedět v kavárně nebo restauraci? Možná se během popíjení kávy či konzumaci pokrmů pokocháte pohledem na obří tureckou vlajku. Turci jsou velmi hrdý národ, což dokazují i tímto způsobem.

restaurace v Bodrumu a turecká vlajka