Již 17. ročník globálního indexu míru vyhlásil Institut pro ekonomiku a mír, popisovaný jako nezávislá a nezisková organizace sídlící v australském Sydney. Celosvětový mír se během roku 2023 průměrně zhoršil o 0,42 procenta. Nejedná se sice procentuálně o markantní rozdíl, jenomže k podobnému zhoršení už došlo potřinácté během posledních 15 let. Nejbezpečnější země světa roku 2023 se rozkládá na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. Jedná se o Island! Naopak nejnebezpečnější země světa pro rok 2023 leží na pomezí střední a jižní Asie. Nejspíš tušíte správně, že je to Afghánistán.

Na špici žebříčku Nejbezpečnější země světa roku 2023 se Island drží už 11. rokem. Afghánistán, ovládaný Tálibánem, neochvějně obhájil poslední místo již poosmé. Mezi nejnebezpečnější země byla v důsledku války zařazena i Ukrajina (na snímku). V jejím případě došlo k největšímu zhoršení bezpečnostní situace vůbec. Meziročně si pohoršila o 14 příček, před válkou se stát umisťoval zhruba v polovině žebříčku 160 zemí. A co zní více než skvěle, je skutečnost, že Česko je dvanáctou nejbezpečnější zemí světa.

Ukrajina

Žebříček Nejbezpečnější země světa roku 2023

Pojďme se nyní podívat na to, které státy figurují na prvních deseti místech v žebříčku Nejbezpečnější země světa roku 2023. Většina z nich si doslova říká o to, abychom tam vyrazili alespoň na několik dní, například na prodloužený víkend. Ostatní země vyžadují –⁠ vzhledem k rozloze a především délce letu –⁠ podstatně delší návštěvu.

 1. Island
 2. Dánsko
 3. Irsko
 4. Nový Zéland
 5. Rakousko
 6. Singapur
 7. Portugalsko
 8. Slovinsko
 9. Japonsko
 10. Švýcarsko

islandská vesnička Skógar

Žebříček Nejnebezpečnější země světa roku 2023

A teď se „pokocháme“ pohledem na názvy států, kam je aktuálně lepší necestovat. Jedna z nich (Ukrajina) se nalézá ve východní Evropě! Ještě loni v tomto nelichotivém žebříčku žádná evropská země nefigurovala. Nejméně mírumilovné, tedy Nejnebezpečnější země světa roku 2023 jsou zde:

 1. Afghánistán (na snímku)
 2. Jemen
 3. Sýrie
 4. Jižní Súdán
 5. Demokratická republika Kongo
 6. Rusko
 7. Ukrajina
 8. Somálsko
 9. Súdán
 10. Irák

Afghánistán je Nejnebezpečnější země světa roku 2023