Už víte, kde se bude odehrávat vaše letní dovolená? Jednou z nevšedních destinací je italský ostrov Sardinie. Bez ohledu na to, ve kterém letovisku budete pobývat, můžete vyrazit na výlet do hlavního města Cagliari. Tam lze posedět v restauraci nebo kavárně, nakoupit cokoliv od koření přes oblečení, obuv a kosmetiku až po šperky. Ve svém živlu budou i ti, co rádi obdivují architekturu a památky včetně těch antických. A samozřejmě nechybí ani pobřežní promenáda, přístav a pláž. Ta nese název Spiaggia del Poetto.

Cagliari se rozprostírá na jihu ostrova Sardinie. Konkrétně mezi mořem a úrodnou planinou. Město obklopují dva močály, zároveň leží v blízkosti vysokého a zalesněného pohoří. Lidé tu bydleli už ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. Důkazem dávného osídlení je například zdejší amfiteátr z druhého století. Odehrávaly se v něm nejen zápasy, ale také veřejné popravy.

amfiteátr v Cagliari

Tuvixeddu fascinuje historiky

Mnohem starší než antické divadlo je největší punská nekropole ve Středomoří – Tuvixeddu. Nalézá se ve středu města na kopci, který si mezi 6. a 3. stoletím př. n. l. vybrali Kartáginci a následně tam pohřbili své mrtvé. Pohřební komory byly nádherně vyzdobené, archeologové v nich nalezli amfory a ampule na esence. Nekropole Tuvixeddu se skládá převážně z arkosoliových hrobek a kolumbárií.

nekropole Tuvixeddu

Dominantou města Cagliari je středověký hrad svatého Michaela (Castello di San Michele), stojící na jednom ze sedmi zdejších kopců. Uvnitř najdete moderní muzeum zachycující bohatou historii Sardinie.

středověký hrad svatého Michaela

Další pozoruhodnou památkou je Bastione di Saint Remy. Dominantní neoklasicistní stavba s vápencovým obloukem a korintskými sloupy je doplněná dvojitým schodištěm, panoramatickou terasou a promenádou, kde se pořádají různé akce.

Bastione di Saint Remy ve městě Cagliari

Patronem Cagliari je Saturnin

Bazilika svatého Saturnina (Basilica di San Saturnino), zasvěcená patronovi města, je nejstarším kostelem v Cagliari. První zmínky o něm pocházejí ze začátku 6. století. V současnosti se kostel skládá z kupolovitého prostoru a východního ramene s hlavní lodí a dvěma loděmi. Rameno je zakončeno půlkruhovou apsidou. Západní průčelí, částečně zničené, je rozděleno do tří sektorů. Postranní mají portály s architrávy, nad nimiž jsou kulaté lunety. Současný vchod do kostela je v prostoru bývalého západního ramene a je doplněný o moderní přístavby z 20. století.

bazilika svatého Saturnina

Svatyně Panny Marie Bonarské (Santuario di Nostra Signora di Bonaria) je jedním z nejvýznamnějších poutních míst v Cagliari. Je zasvěcena patronce mořeplavců, stojí na kopci nad městem a skýtá nádherný výhled na okolní krajinu.

svatyně Panny Marie Bonarské v Cagliari

Který kostel si zamilujete?

Majestátní římskokatolická katedrála (Duomo di Cagliari) je zasvěcená Panně Marii a svaté Cecílii a sídlí v ní cagliarský arcibiskup. Kostel byl postaven ve 13. století v pisánsko-románském slohu, katedrální status získal v roce 1258. V 17. a 18. století byl barokně upraven. Ve 30. letech 20. století dostal současnou fasádu v novorománském stylu, inspirovanou katedrálou v Pise.

římskokatolická katedrála Duomo di Cagliari je zasvěcená Panně Marii a svaté Cecílii

Svatý Michael, ten se má! Ve městě Cagliari se podle něj jmenuje nejen hrad, ale také park, ulice, náměstí, hřbitov a katolický kostel. Na něj navazuje Vojenský ústav soudního lékařství, bývalý jezuitský noviciát.

katolický kostel svatého Michaela

Kostelů je v Cagliari vskutku požehnaně. Ani ten, který je zasvěcený svaté Anně, nepřehlédnete. Narazíte na něj v dolní části historické čtvrti Stampace. Už ve 13. století na tomto místě stál kostel podstatně menších rozměrů. Koncem 18. století ho nahradila stavba v barokním slohu. Ta však nepřečkala bombardování během druhé světové války. Pár let poté (1951) tu vyrostl nový kostel – Chiesa collegiata di Sant’Anna.

kostel svaté Anny

V noci to žije na Piazza Yenne

Skvostná je místní radnice (Palazzo Civico), kterou přestavěli v letech 1946 až 1953. Bombardování za druhé světové války ji totiž silně poškodilo…

radnice v Cagliari neboli Palazzo Civico

Jedním z důvodů, proč vyrazit právě do Cagliari, jsou nákupy. Dámy rozhodně nepohrdnou oblečením a módními doplňky. Štěstí mohou zkusit třeba v butiku Tutti I Colori v ulici Via XX Settembre.

butik Tutti I Colori v ulici Via XX Settembre

La Rinascente je nejstarší obchodní dům v Cagliari. Otevřeli ho v roce 1931. Seženete v něm zejména oblečení a módní doplňky, kosmetiku, parfémy, bytové doplňky, kvalitní víno a gurmánské produkty.

obchodní dům La Rinascente ve městě Cagliari

Chcete si v hlavním městě ostrova Sardinie užít noční život? V tom případě zamiřte na náměstí Piazza Yenne a do jeho blízkého okolí…

Piazza Yenne