Evropa se aktuálně „pyšní“ nepříliš lichotivým prvenstvím. Budiž jí částečnou útěchou, že se o tuto nechvalnou slávu podělila s Asií. V žebříčku Nejdražší město světa 2023 (nebo také Nejnákladnější město pro život) totiž letos v listopadu obsadila první místo. Konkrétně zvítězil švýcarský Curych. Stejný počet bodů ovšem získal také asijský Singapur. Na stříbrné pozici je další švýcarské město – Ženeva! Ta se na druhém místě „mačká“ s americkým New Yorkem. V první desítce žebříčku je Evropa zastoupena ještě dvakrát. Na pátém místě skončila Paříž, na šestém dánská Kodaň (společně s izraelským Tel Avivem).

Žebříček nejnákladnějších měst pro život, Worldwide Cost of Living Index, má na svědomí společnost Economist Intelligence Unit. Je aktualizován dvakrát ročně a vychází z analýzy cen 200 položek včetně potravin, oděvů, cen energií či pohonných hmot.

Singapur je Nejdražší město světa 2023

Žebříček Nejdražší město světa 2023 – TOP 10

Co se týče vítězů, Curychu a Singapuru, kromě vysokých cen toho mají společného mnohem víc. Obě města jsou vysoce oblíbená u turistů, extrémně vyspělá a poskytují skvělé služby. Ve zprávě je rovněž uvedeno, že celosvětová krize ve spojitosti se stále se zvyšujícími životními náklady nadále trvá. Ceny zboží a služeb denní potřeby rostou o 7,4 procenta meziročně.

1/ Curych, Švýcarsko

     Singapur, Singapur

2/ Ženeva, Švýcarsko

     New York, USA

3/ Hongkong, Čína

4/ Los Angeles, USA

5/ Paříž, Francie

6/ Kodaň, Dánsko

     Tel Aviv, Izrael

7/ San Francisco, USA

Curych

Žebříčku Nejlevnější město světa 2023 vévodí Damašek

Každá mince má svůj rub i líc. A každý žebříček má první a poslední místo. Nejdražší město světa 2023 už známe, ale které je takzvaně na chvostu? Když otočíme pořadí, vznikne žebříček Nejlevnější město světa 2023. To samozřejmě zní mnohem lákavěji! Jenomže v první desítce jsou pouze dvě turistické destinace. Většinu ostatních měst byste v současnosti nechtěli navštívit ani ve zlém snu, natož v reálu. Tady jsou výsledky:

Damašek je Nejlevnější město světa 2023

1/ Damašek, Sýrie

2/ Teherán, Írán

3/ Tripolis, Libye

4/ Karáčí, Pákistán

5/ Taškent, Uzbekistán

6/ Tunis, Tunisko

7/ Lusaka, Zambie

8/ Ahmedábád, Indie

9/ Lagos, Nigérie

     Buenos Aires, Argentina

Buenos Aires