Cestujete rádi do známých světových měst? Pak vás nejspíš bude zajímat žebříček s názvem Nejlepší městská destinace roku 2023. Ten byl sestaven na základě studie britské firmy Euromonitor International, při níž jsou zohledňovány faktory jako zdraví a bezpečnost, udržitelnost či turistická infrastruktura. Letos – stejně jako v předchozích dvou letech – zvítězila Paříž. Druhá je Dubaj, třetí Madrid. Praha skončila až na 21. místě. Porazilo ji dokonce i japonské město Ósaka!

Paříž

„Paříž obhájila titul vedoucí městské destinace díky skvělému výkonu napříč hodnocenými pilíři,“ okomentovala vítězné město Nadejda Popovová z Euromonitoru. V dalších letech podle ní mohou žebříčkem zamíchat rostoucí životní náklady a ceny bydlení, ale také inflace. „Očekáváme, že spotřebitelé budou při rezervaci cest hledat cenově výhodné nabídky a budou nadále upřednostňovat autentické a lokální zážitky,“ míní Popovová.

Nelze se divit tomu, že se na špici žebříčku Nejlepší městská destinace roku 2023 ocitla právě Paříž. Francouská metropole nabízí – snad jen s výjimkou moře – všechno, co většinu turistů láká. Proslulé památky, věhlasná muzea, skvostnou architekturu, stylové kavárny, vynikající restaurace, hudební kluby, koncertní sály, divadla, tisíce obchodů, sportovní zařízení, nové i staré turistické atrakce, erotické podniky atd. V Paříži se konají různé akce, které přitahují davy cizinců, na ulici lze potkat slavné umělce, sportovce i politiky…

centrum města Paříž

Dubaj

Populární město ve Spojených arabských emirátech mnozí turisté milují, jiní ho naopak nesnášejí. Druhá nejlepší městská destinace roku 2023 je plná moderních výškových budov, umělých světových unikátů, nových turistických atrakcí a obchodních center. Po celý rok se můžete koupat v moři, což v Paříži nelze. Výčet toho, co nelze v Dubaji, je ovšem podstatně delší. Pití alkoholu na veřejné pláži nebo v parku, erotické podniky včetně gay klubů, výstřední nebo vyzývavé chování – to vše má v těchto končinách červenou. Za porušení přísných zákonů hrozí vysoké pokuty nebo kriminál. Památek je tu poskrovnu, najdete je v historické čtvrti Al Fahidi. Nejstarší budovou je pevnost z roku 1787. Ruku na srdce – kvůli historii do Dubaje létá opravdu málokdo.

Dubaj je druhá nejlepší městská destinace roku 2023

Madrid

Třetí nejlepší městská destinace roku 2023 má mnoho společného s tou vítěznou. Snad jen s tím rozdílem, že v Madridu se více pojí současnost s minulostí, a to v mnoha ohledech. Míří sem hodně mladých lidí z celého světa, jižanský temperament je znát na každém kroku. Obdivovat můžete majestátní paláce v centru i několik moderních mrakodrapů v obchodní čtvrti Cuatro Torres. Láká vás kultura, sport, botanická zahrada, workshopy, knihovny, výtvarné umění, obří muzea, kavárny, kluby nebo nádherné zahrady? To vše tu najdete. Madrid žije ve dne i v noci. Snadno si zde najdete nové přátele, lidé navzájem komunikují víc než jinde. Do moře sice skočit nemůžete v červenci ani v lednu, ale zato nemusíte dodržovat muslimské zákony…

Madrid je třetí nejlepší městská destinace roku 2023

Nejlepší městská destinace roku 2023 – TOP 10

Která (další) světová města se umístila v první desítce? Určitě vám neunikne, že Španělsko je v TOP 10 zastoupeno dvakrát.

1/ Paříž, Francie

2/ Dubaj, SAE

3/ Madrid, Španělsko

4/ Tokio, Japonsko

5/ Amsterdam, Nizozemsko

6/ Berlín, Německo

7/ Řím, Itálie

8/ New York, USA

9/ Barcelona, Španělsko

10/ Londýn, Velká Británie

Londýn je desátá nejlepší městská destinace roku 2023