Italský ostrov Sardinie je oblíbenou letní destinací. Letos tam české cestovní kanceláře nabízejí mnohem více zájezdů než v uplynulých letech. Můžete si vybrat z nových hotelů i letovisek, zkrátka zažít něco zcela nevšedního. Kdo hledá změnu, parádní dovolená ho čeká právě na Sardinii! Jedinci, kteří touží poznat i jiné lokality než jen tu, v níž budou ubytováni, nejspíš ocení tento článek. Vybrali jsme pro vás 10 nejlepších pláží, které na ostrově najdete. Není vyloučeno, že jsme na nějakou zapomněli. Nádherných pobřežních lokalit totiž Sardinie ukrývá mnohem více.

La Pelosa

V severozápadním cípu ostrova Sardinie se schovává tzv. evropský Karibik. Pláž La Pelosa leží v zálivu Asinara, pokrývá ji hodně světlý písek a barva moře je tyrkysová. Dalšími přednostmi jsou velmi pozvolný vstup do vody a stále klidná hladina. Poznávacím znamením této oblasti je miniostrůvek se strážní věží ze 16. století. Podmořský život je tu poměrně zajímavý, tudíž si nezapomeňte přivézt šnorchlovací výbavu.

pláž La Pelosa na ostrově Sardinie nese přezdívku evropský Karibik

Su Giudeu

Hodinu jízdy autem z centra hlavního města Cagliari je vzdálena malebná pláž Su Giudeu, obklopená písečnými dunami. Také zde je velmi pozvolný vstup do průzračného moře. Zajímavostí jsou stoleté jalovce i blízké rybníky, kde lze spatřit plameňáky. Když už v těchto končinách budete, neváhejte navštívit okolní pláže Campana Dune, Cala del Morto, Cala Cipolla, Monte Cogoni a Sa Colonia.

pláž Su Giudeu na ostrově Sardinie

Porto Giunco

Přibližně stejně daleko, avšak na opačnou stranu od Cagliari se – poblíž letoviska Villasimius – rozkládá další krásná pláž s názvem Porto Giunco. Světlý písek a narámně čistá voda nejsou jedinými pozitivy. Pláž lemuje eukalyptový les, nedaleký rybníček Notteri navštěvují růžovi plameňáci. Vzhledem k tomu, že zdejší pobřeží často bičuje silný vítr, Porto Giunco vyhledávají rovněž surfaři.

pláž Porto Giunco poblíž letoviska Villasimius

Punta Molentis

V těsné blízkosti letoviska Villasimius leží malá, ale zato tuze hezká pláž Punta Molentis. Zdálky vypadá jako dvojitá, ale písek a bezproblémový přístup do moře jsou pouze na západní straně. Klidná pláž je součástí chráněné oblasti Capo Carbonara. Komu nevadí chůze do kopce, může si výšlápnout k nedalekému nuragu Molentis.

pláž Punta Molentis u letoviska Villasimius

Cala Monte Turno

Cca 15 km severně od pláže Punta Molentis, půl hodiny jízdy autem, je vzdálena pláž Cala Monte Turno. Pěšky je snadno a rychle dostupná z letoviska Castiadas. Je dlouhá 280 metrů, můžete si pronajmout lehátka a slunečníky, nechybějí dva bary. Prostřední část pláže je určena těm, co si chtějí roztáhnout osušku přímo na písku. Voda je ještě několik metrů od břehu mělká, což zajisté ocení rodiny s malými dětmi, neplavci a osoby s omezenými pohybovými možnostmi. Ve větší hloubce lze pozorovat úchvatný podmořský život. Ten, kdo si přinese šnorchlovací výbavu, neprohloupí!

pláž Cala Monte Turno poblíž letoviska Castiadas

Budelli

Na severu Sardinie leží souostroví národního parku La Maddalena. Jedním z mnoha neobydlených ostrůvků je Budelli, vyznačující se dorůžova zbarveným pískem. A jak tato fotogenická podívaná vznikla? Za vším hledejte mikroskopické úlomky růžových korálů a mušlí. Kdo má zájem, může ostrůvek projít s oficiálním průvodcem a dozvědět se řadu zajímavostí. Pláž, kterou vidíte na snímku, se jmenuje Rosa. Kromě ní je tu ještě několik miniaturních.

ostrůvek Budelli

Cala Brandinchi

Malé Tahiti – tuto přezdívku získala pláž Cala Brandinchi díky zářivě bílému písku a průzračnému moři. Rozprostírá se sedm kilometrů severně od města San Teodoro. Je dlouhá 700 metrů a lemují ji písečné duny, borovice, divoké lilie, bodláky a rákos. Kdo chce, může si pronajmout lehátko a slunečník. V jižní části pláže je turistům k dispozici půjčovna šlapadel, kánoí, kajaků a podobně. K nedalekému rybníku se slétají volavky, čápi a plameňáci, snadno je zahlédnete během slunění.

Cala Brandinchi na ostrově Sardinie

Cala Goloritzé

Uprostřed východního pobřeží ostrova Sardinie, v jižní části zálivu Orosei je plážový klenot nazvaný Cala Goloritzé. Jestliže se sem vydáte, počítejte s tím, že autem nebo autobusem se dostanete jen do určitého bodu. Dál už musíte pěšky. Čeká vás hodinová procházka po kamenitých plošinách. Při troše štěstí spatříte sokoly hnízdící v této oblasti. Zátoka, v níž se pláž Cala Goloritzé nachází, vznikla po sesuvu půdy. Dominuje jí 150 metrů vysoký vrchol, který často využívají horolezci pro sportovní lezení.

Cala Goloritzé na ostrově Sardinie

Cala Mariolu

Necelé dva kilometry vzdušnou čarou od Cala Goloritzé leží – strmými útesy obklopená – romantická pláž Cala Mariolu. Z moře vyčnívá několik obrovských kamenů, které tomuto místu přidávají na originalitě a fotogeničnosti. V okolí je mnoho jeskyň, které s oblibou zkoumají potápěči. Na pláž se dostanete pěšky po vyznačené turistické stezce. Ideální je připlout na některé z lodí, do nichž lze nastoupit v přístavech Arbatax, Cala Gonone nebo Santa Maria Navarrese.

Cala Mariolu

Is Arutas

Na opačné straně Sardinie, tedy zhruba v polovině západního pobřeží – konkrétně na poloostrově Sinis – objevíte pláž Is Arutas. Pokrývají ji miliony zrnek pestrobarevných křemenů. Velmi drobné kamínky velikosti rýžových zrníček růžové, bílé a zelené barvy tvoří jednu z nejzvláštnějších pláží na světě. Je složité se sem dostat, což má zásadní výhodu – nikdy tady není rušno. Na své si přijdou i surfaři a milovníci šnorchlování.

pláž Is Arutas na ostrově Sardinie