Cestovatelský portál TripAdvisor zveřejnil – v rámci cen Travelers‘ Choice Best of the Best – výsledky v kategorii Destinace 2024. Ta je rozdělena do sedmi podkategorií. Jednotlivé žebříčky nesou název Populární destinace, TOP destinace, Přírodní destinace, Gastro destinace, Kulturní destinace, Líbánkové destinace a Udržitelné destinace. Na vrcholu hlavního žebříčku s názvem TOP destinace 2024 stanula Dubaj, druhé je Bali, třetí Londýn. Jak do dopadlo v ostatních podkategoriích?

Nejdříve byste ještě měli vědět, že o pořadí rozhodlo obrovské množství nadstandardních recenzí a názorů cestovatelské komunity zaregistrované na portálu TripAdvisor. Například Halong Bay (neboli Ha Long Bay) zabodovala na „medailových“ pozicích ve dvou žebříčcích, stejně tak Bali. Dubaj obhájila loňské prvenství v podkategorii TOP destinace. Praha se musí spokojit s 11. místem v žebříčku Kulturní destinace 2024 a s 20. místem v žebříčku Líbánkové destinace 2024.

Populární destinace 2024 – Tokio

Tyto destinace jsou aktuálně nejvíce na vzestupu a těší se popularitě.

První je Tokio! Tradice se střetává s popkulturou v japonské metropoli, v níž se můžete s úctou toulat po starověkých chrámech, než zamíříte do karaoke baru. Probuďte se před východem slunce, abyste stihli rušnou rybí aukci na trhu Toyosu, pak se osvěžte procházkou pod rozkvetlými třešněmi lemujícími řeku Sumida. Pobuďte nějaký čas v krásných východních zahradách císařského paláce a poté oprašte svoje znalosti japonské historie v muzeu Edo-Tokyo. Nezapomeňte sníst tolik sushi, udon nudlí a wagashi (japonských sladkostí), kolik váš žaludek dovolí.

Tokio zvítězilo v žebříčku Populární destinace 2024

2/ Soul (Jižní Korea)

3/ Halong Bay (Vietnam)

4/ Palawan (Filipíny)

5/ Sapa (Vietnam)

6/ Bogota (Kolumbie)

7/ Pattaya (Thajsko)

8/ Alajuela (Kostarika)

9/ Phnompenh (Kambodža)

10/ Kuala Lumpur (Malajsie)

TOP destinace 2024 – Dubaj

Pravděpodobně máte alespoň jednu nebo dvě z těchto destinací na svém seznamu vysněných dovolených. Co k tomu říct? Lidé je milují – a z velmi dobrých důvodů.

Stejně jako v roce 2023 vyhrála Dubaj, město ve Spojených arabských emirátech (neboli SAE). Dubaj je destinací, kde se mísí moderní kultura s historií, dobrodružství s nakupováním a zábavou na světové úrovni. Navštivte představení v Dubajské opeře, prohlédněte si centrum města z vrcholu Burj Khalify a prožijte odpoledne v blízkosti zálivu Dubai Creek prozkoumáváním trhů se zlatem, textilem a kořením. Pokud hledáte vzrušení, můžete se vznášet nad pouštními dunami v horkovzdušném balónu, otestovat vysokorychlostní jízdu v IMG Worlds of Adventure nebo seskočit padákem nad Palm Jumeirah.

TOP destinace 2024 – Dubaj

2/ Bali (Indonésie)

3/ Londýn (Velká Británie)

4/ Hanoj (Vietnam)

5/ Řím (Itálie)

6/ Paříž (Francie)

7/ Cancún (Mexiko)

8/ Marrákeš (Maroko)

9/ Kréta (Řecko)

10/ Hoi An (Vietnam)

Přírodní destinace 2024 – Káthmándú

Ať už se procházíte národními parky nebo sledujete západ slunce na pláži, toto jsou oblíbená místa cestovatelů, kteří vyhledávají především relax v přírodě.

První místo patří Káthmándú, hlavnímu městu Nepálu. Je obklopeno údolím plným historických památek, starověkých chrámů, svatyní a fascinujících vesnic. Špacírujte s místními obyvateli a zvířaty mezi památkami na náměstí Durbar nebo se připojte k horským turistům v rušné čtvrti Thamel. Prozkoumejte obchody s vynikajícími pracemi místních řemeslníků, vyhlášené jsou především koberce a ručně vyráběný papír lokta.

Přírodní destinace 2024 – Káthmándú

2/ Halong Bay (Vietnam)

3/ Hurghada (Egypt)

4/ Mauricius

5/ Lombok (Indonésie)

6/ Kauai (Havaj, USA)

7/ Zanzibar (Tanzanie)

8/ Grand Cayman (Kajmanské ostrovy, zámořské území VB)

9/ Guadeloupe (zámořský region Francie)

10/ Krugerův národní park (JAR)

Gastro destinace 2024 – Hanoj

Pokud se váš itinerář soustředí na snídani, oběd a večeři a mezi nimi je spousta zastávek na občerstvení, tyto destinace vás zaneprázdní (a zasytí).

Zvítězila Hanoj! Okouzlující vietnamské hlavní město hezky zestárlo, zachovalo si starou čtvrť, památky a koloniální architekturu a zároveň vytvořilo prostor pro moderní rozvoj. Hanoj sice pomyslně pokrčila rameny nad několika dřívějšími názvy, včetně Thang Long („Město vzlétajícího draka“), ale přesto nezapomněla na svou minulost, což potvrzují místa jako Ho Či Minovo mauzoleum a věznice Hoa Lo. Jezera, parky, stinné bulváry a více než 600 chrámů a pagod zvyšují přitažlivost tohoto města, které lze snadno prozkoumat taxíkem.

Gastro destinace 2024 – Hanoj

2/ Řím (Itálie)

3/ Kréta (Řecko)

4/ Cusco (Peru)

5/ Florencie (Itálie)

6/ Nové Dillí (Indie)

7/ Barcelona (Španělsko)

8/ New Orleans (Louisiana, USA)

9/ Lisabon (Portugalsko)

10/ Phuket (Thajsko)

Kulturní destinace 2024 – Kuba

Od muzeí a historických míst až po místní chutě a tradice – zážitky v těchto destinacích jsou skutečně jedinečné.

Kuba se pyšní titulem Kulturní destinace 2024! Američtí občané sice ještě musí „proskočit několika obručemi“, aby mohli navštívit Kubu, avšak návštěvníci z celého světa vědí, tento ostrov nabízí úžasné příležitosti pro kulturní výměnu. Havana je směsicí starosvětské architektury a současné kultury. Vydejte se z hlavního města do městečka Trinidad, kde uvidíte více španělské koloniální architektury. Je to součást seznamu světového dědictví UNESCO a skvělý výchozí bod pro návštěvu Valle de los Ingenios (Údolí cukrovarů), které kdysi sloužilo jako centrum kubánského cukrovarnictví.

Kuba je na špici žebříčku Kulturní destinace 2024

2/ Cusco (Peru)

3/ Ágra (Indie)

4/ Fes (Maroko)

5/ Athény (Řecko)

6/ Dublin (Irsko)

7/ Colombo (Srí Lanka)

8/ Hue (Vietnam)

9/ Edinburgh (Skotsko, VB)

10/ Tokio (Japonsko)

Líbánkové destinace 2024 – Bali

Tyto destinace dobře vědí, jak někomu zpříjemnit svatební cestu – soukromými vilami, večeřemi při svíčkách i dobrodružstvím pro dva.

Bali je živoucí pohlednice, indonéský ráj, zhmotnění fantazie. Nechte se rozmazlovat slunečními paprsky na jemném bílém písku nebo se kochejte pohledem na úchvatný podmořský život během potápění podél korálových útesů nebo u vraku válečné lodi z druhé světové války. Bujná džungle na souši ukrývá kamenné chrámy a zlomyslné opice. „Umělecké hlavní město“ Ubud je perfektním místem, v němž můžete zhlédnout kulturní taneční vystoupení, přihlásit se na batikový nebo na výrobu stříbrných šperků zaměřený workshop. A co třeba povzbudit svou mysl i tělo na hodině jógy?

ostrov Bali zvítězil v žebříčku Líbánkové destinace 2024

2/ Hoi An (Vietnam)

3/ Maledivy

4/ Dominikánská republika

5/ Mauricius

6/ Khao Lak (Thajsko)

7/ Jamajka

8/ Santorini (Řecko)

9/ Zanzibar (Tanzanie)

10/ Benátky (Itálie)

Udržitelné destinace 2024 – Kodaň

Ekologicky smýšlející cestovatele zaujaly Udržitelné destinace 2024 svými závazky k udržitelnosti. O pořadí rozhodly různé příspěvky datových partnerů z hnutí Global Destination Sustainability Movement a interní datové body TripAdvisoru, včetně destinací, kde komunita portálu s největší pravděpodobností diskutovala o udržitelnosti formou pozitivních ohlasů.

Hlavní a největší město Dánska je na vrcholu žebříčku Udržitelné destinace 2024! Kodaň (Copenhagen) byla kdysi vikingskou rybářskou osadou a stále zde můžete najít stopy severských průzkumníků. Navštivte zrekonstruované vesnice, zbytky 1000 let starého hradu a muzea věnovaná nechvalně známým nájezdníkům. Kodaň také nabízí směs moderní architektury a historických artefaktů, jako je observatoř Round Tower – nádherný příklad architektury 17. století. Umělecké galerie, úzké uličky, kanály, parky a barokní kostely doplňují kulturní atrakce města.

žebříčku Udržitelné destinace 2024 vévodí Kodaň

2/ Stockholm (Švédsko)

3/ Bordeaux (Francie)

4/ Helsinky (Finsko)

5/ Singapur

6/ Melbourne (Austrálie)

7/ Oslo (Norsko)

8/ Brusel (Belgie)

9/ Galway (Irsko)

10/ Belfast (Severní Irsko, VB)