Chcete v létě odletět na dovolenou k moři? A ideálně někam, kde vám to připomene „staré dobré časy“ a hlavně se tam dostanete rychle? Bulharské letovisko Černomorec (neboli Chernomorets) je kombinací klidu, pohody, nízkých cen a autentické atmosféry, kterou některá rušná střediska pozvolna ztrácejí. Jeho další výhodou je strategická poloha. Pouhých 9 km odsud se rozkládá starobylé město Sozopol, které figuruje na seznamu kulturního dědictví UNESCO. A kdo zatouží poznat modernější tvář Bulharska, zamíří na opačnou stranu – do 25 km vzdáleného města Burgas.

Není nutné pronajímat si auto, do Sozopolu i Burgasu jezdí poměrně často autobusy. Je to levný a spolehlivý způsob dopravy, navíc praktický. Když se vydáte na výlet tímto způsobem, můžete si během něj dopřát víno nebo točené pivo za ceny, které byste v Česku nebo většině jiných destinací hledali marně. A proč řídit, když to okolnosti vysloveně nevyžadují?!

K dispozici je mořské taxi

Městečko Černomorec v Bulharsku tvoří rodinné domy a vesměs nízké činžáky. Vysoké budovy nebo dokonce mrakodrapy v těchto končinách nespatříte. Koho děsí Dubaj, tady na něj čeká přesný opak. Co je trošku překvapivé, nejsou zde ani památky. Jednou z mála budov, které je alespoň částečně připomínají, je pravoslavný kostel svatého Mikuláše.

pravoslavný kostel svatého Mikuláše

Když se na Černomorec podíváte z ptačí perspektivy, zjistíte, že jedním z poznávacích znamení tohoto letoviska je menší přístav se dvěma hlavními a třemi krátkými moly. Objevíte tu například stanoviště mořské taxislužby (sea taxi), lze odsud vyrazit i na zajímavý lodní výlet.

přístav v městečku Černomorec

Jen několik desítek metrů od přístavu – směrem na východ – stojí na skalnatém břehu kaplička svatého Petra a svatého Mikuláše.

kaplička svatého Petra a svatého Mikuláše

Mys Akra ukrývá ruiny pevnosti

Hned vedle nejkratšího mola začíná městská pláž. Je písčitá, poměrně široká a k dispozici je tu plážový bar a o pár metrů dál i restaurace. Kdo chce, může si pronajmout lehátko a slunečník. Černé moře je v těchto končinách náramně čisté!

pláž Černomorec a přístav

Kousek od západního konce městské pláže narazíte na mys Akra s pozůstatky pevnosti z konce 5. století. Je to ideální místo pro romantickou procházku či nerušené koupání a opalování. Kdo má hlad a zároveň se chce kochat pohledem na moře, ten ocení místní rybí restauraci.

mys Akra s ruinami staré pevnosti

Pláží je v městečku Černomorec a jeho blízkém okolí vícero. Východně od města se rozprostírá Královská pláž, která je sice delší než městská, ale zato je užší. Na jejím okraji ční skaliska, mezi nimiž se zpravidla sluní nudisté.

Královská pláž u městečka Černomorec

U letoviska Černomorec leží Gradina

Na jižním konci Královské pláže stojí vilová oblast Červenka, soustředěná v okolí stejnojmenného mysu. Ten je – díky unikátním skalním útvarům – chráněnou oblastí. Poblíž mysu se táhne tříkilometrová písčitá pláž Gradina.

vilová oblast a mys Červenka

No, není nádherná?! Pláž Gradina, na níž si každý najde svoje místo, lemuje několik hotelů. Převážně je ale obklopená přírodní krajinou. Kdo nemá problém s chůzí, dorazí sem z letoviska Černomorec přibližně za půl hodiny. Ostatní mohou popojet autem či autobusem.

bulharská pláž Gradina